betaTuLapka - znajdź swojego pupila na tulapka.pl

Pies i kot w jednym domu – czy to możliwe?Kategorie

Pies i kot w jednym domu – czy to możliwe?

Relacje między czworonogami

Decydując się na posiadanie pupila zazwyczaj wybieramy albo kota albo psa. Wynika to głównie z osobistych preferencji każdego z nas. Co jednak jeśli chcemy być właścicielami zarówno jednego i drugiego albo jesteśmy zmuszeni, by oba te zwierzaki zamieszkały ze sobą pod jednym dachem? Czy przyjaźń tych dwóch zupełnie różnych od siebie gatunków jest możliwa? Okazuje się, że tak.

Między kotem i psem może wytworzyć się bardzo silna więź. Najczęściej dzieje się tak, kiedy zwierzęta są adoptowane jednocześnie, gdy są małe. Szczeniaki i kocięta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych instynktów, dlatego nie będą traktowały siebie jako wrogów. Zamiast tego będą raczej towarzyszami w zabawach i poznawaniu świata. W tym czasie może dojść do sytuacji, kiedy jedno będzie naśladowało behawior drugiego, np. pies będzie zachowywał się jak kot lub odwrotnie.

Wprowadzenie nowego domownika

Nie zawsze jednak pies i kot wychowują się razem od maleńkości. Jeśli mamy już jedno zwierzę i decydujemy się na posiadanie drugiego, innego gatunku, wtedy miłość czy akceptacja między nimi również jest możliwa. To, o czym należy pamiętać to przede wszystkim stopniowe oswajanie. Jeśli wprowadzimy nowego domownika bez odpowiedniego przygotowania zarówno on jak i nasz dotychczasowy pupil mogą przeżyć szok.

Istotne rzeczy, o których należy pamiętać przedstawiając sobie zwierzęta:

  • Czas – proces socjalizacji zwierząt nie zawsze jest szybki i łatwy. Często potrzeba wielu dni, by pupil przyzwyczaił się do obecności nowego mieszkańca domu. Nie warto szybko się poddawać. To, że zwierzęta nie od razu przypadną sobie do gustu, wcale nie oznacza, że nigdy to nie nastąpi. Ważna jest cierpliwość i sumienna, regularna praca ze zwierzakami.
  • Wywiad – zanim zdecydujesz się zakup lub adopcje dorosłego psa lub kota dowiedz się jaka jest jego przeszłość. Opiekunowie w schronisku często doskonale zdają sobie sprawę jakie cechy ma zwierzak – czy akceptuje inne istoty czy też nie. Ta wiedza może pozwolić uniknąć sytuacji zagrożenia życia i zdrowia Twojego dotychczasowego pupila.
  • Strefy – zadbaj o to, by każdy zwierzak miał swoje własne miejsce dla siebie. Oddzielne miski, legowiska, zabawki – to wszystko jest bardzo ważne szczególnie w początkowym okresie oswajania ze sobą zwierząt. Jeśli tego nie dopilnujesz, Twój ,,stary” przyjaciel może poczuć się zagrożony.

 

  • Uwaga – staraj się poświęcać zwierzętom tyle samo czasu i uwagi. Nie zaniedbuj swojego pupila ze względu na pojawienie się nowego mieszkańca w Twoim domu. Kot, a w szczególności pies może mieć przez to wrażenie, że jest niechciany lub zapomniany i zachowywać się agresywnie w stosunku do nowego zwierzęcia.

Kiedy powstanie konflikt…

Czasem pies i kot mogą popaść w konflikt. Jeśli wystąpi on w procesie socjalizacji jest duża szansa, że minie wraz z biegiem czasu przy odpowiedniej pracy. Trzeba jednak pamiętać, by zapewnić bezpieczeństwo obydwu zwierzętom, by nie zrobiły sobie krzywdy. Spór może zaistnieć również pomiędzy pupilami, które znają się już dość długo, zazwyczaj są to przejściowe niesnaski.

Niezależnie od tego w jakim czasie powstał konflikt należy obserwować swoich czworonożnych przyjaciół. Jeśli taki stan przedłuża się lub jedno ze zwierząt wykazuje objawy pogorszenia zdrowia z jego powodu, wtedy należy interweniować. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się dobry zwierzęcy behawiorysta. To osoba, która zajmuje się psychologią zwierząt.  Konsultacje z nim mogą pomóc w rozwiązaniu sporów między naszymi pupilami.

Czy sukces jest gwarantowany?

Jak widać powiedzenie ,,żyć jak pies z kotem” ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Najczęściej między tymi zwierzętami występuje wzajemna akceptacja lub nawet więź. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze taka relacja się udaje. Zależy to nie tyle od rasy psa czy kota, lecz od jego indywidualnych cech charakteru lub traumatycznych przeżyć z przeszłości. Niektórzy nasi czworonożni przyjaciele po prostu nie akceptują innych zwierząt i nic nie jest w stanie tego zmienić.